Zielono mi – czyli o roli kwiatów doniczkowych w biurze

Benzen, amoniak, formaldehyd, trójchloroetylen, aceton, chlorek metylenu…… to tylko niektóre związki chemiczne obecne w powietrzu pomieszczeń biurowych. Jednak na ogół to problem lekceważony przez większość pracowników. Tymczasem te lotne związki, wdychane systematycznie, mogą być przyczyną wielu dolegliwości, jak alergia, astma czy choroby układu nerwowego. Z uwagi na fatalną jakość powietrza, w tak dużej aglomeracji jak Warszawa oraz w mniejszych miastach, pracownicy rezygnują z otwierania okien, a dopływ powietrza zastępują klimatyzacją. Taki klimat dodatkowo sprzyja wdychaniu niebezpiecznych substancji chemicznych. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zastosowanie roślinności.

Fitoremediacja i inne korzystne działanie roślin doniczkowych

Wiele roślin ma pozytywny wpływ na powietrze w pomieszczeniach, gdyż skutecznie pozwalaja na oczyszczanie powietrza z substancji toksycznych, emitowanych przez farby, środki czystości, sprzęt elektroniczny, a nawet wykładziny i meble biurowe. Dzięki zdolności fitoremediacji pracownicy są mniej narażeni na bóle głowy, osłabienie czy zaburzenia koncentracji. Ponadto rośliny doniczkowe odświeżają i nawilżają powietrze, dlatego powinny być ustawiane w pomieszczeniach klimatyzowanych, by zapobiegać problemom z wysuszoną skórą i oczami. Niezaprzeczalnie zdobią również wnętrze – dzięki nim wzrasta estetyka pomieszczenia biurowego oraz tworzy się przyjazny klimat, w którym praca staje się nie tylko przyjemniejsza, ale i bardziej efektywna. Przebywanie wśród roślin daje poczucie bezpieczeństwa, odpręża i regeneruje. Wysokie kwiaty, ustawiane na podłodze, w pomieszczeniach typu Open Space mogą izolować i tworzyć swego rodzaju prywatną przestrzeń.

Jakie kwiaty doniczkowe nadają się do biura?

Planując zakup kwiatów do biura trzeba wiedzieć, że nie wszystkie gatunki będą się do tego nadawały. Należy zatem wybierać te, które nie są zbyt wymagające w pielęgnacji, a jednocześnie dobrze neutralizują zawarte w powietrzu toksyny. Sansewieria i zamiokulkas doskonale oczyszczają powietrze, jednak sanesevieria jako jedna z niewielu posiada dodatkowo zdolności do wytwarzania nocą tlenu, dlatego polecana jest do niewielkich pomieszczeń biurowych. Skrzydłokwiat warto ustawić w pobliżu palarni, gdyż doskonale wchłania formaldehyd, który znajduje się w dymie tytoniowym. Z kolei fikus pochłonie amoniak wytwarzany przez drukarki i kserokopiarki. Natomiast rośliną, która ujemnie jonizuje powietrze jest paproć, którą warto posadzić w doniczce obok monitora komputerowego. Prócz zwrócenia uwagi na właściwości kwiatów, warto też mieć na względzie, iż muszą one pasować do wystroju biura i nie mogą zaburzać komfortu pracy pracowników.