Na ergonomię i komfort pomieszczeń biurowych składa się co najmniej kilka elementów. Niezwykle ważne są oczywiście meble – odpowiedniej wielkości i wysokości biurka, pojemne szafy biurowe, regały i szuflady, wygodne krzesła konferencyjne, kanapy i fotele. Podobnie, wysokiej jakości nowoczesny i wydajny sprzęt – komputery, monitory, faksy, drukarki, ksero i skanery. Jednak, niemniej istotne jest odpowiednie oświetlenie biura, co niestety często ignorujemy. A przecież przekłada się to nie tylko na zdrowie i ogólne samopoczucie pracowników, ale również na poziom ich koncentracji, a co za tym idzie wydajność i efektywność. W końcu, pracownicy niemal każdego dnia spędzają w czterech ścianach swoich gabinetów bądź biurach typu open space przynajmniej osiem godzin. Oczywiście wpatrzeni w ekrany komputerów. A zatem, jak oświetlić biura i poszczególne stanowiska pracy, by zapewnić wszystkim odpowiedni komfort?
Światło naturalne
Nieważne jak dobrze rozlokowalibyśmy lampy sufitowe, ścienne i biurkowe, nigdy nie będą one w stanie zastąpić promieni słonecznych, stanowiących zdecydowanie najważniejsze światło w biurach. Stąd też, na siedziby firm warto wybierać budynki, w których znajduje się dużo okien. A to dlatego, że światło dziennie ma bardzo korzystny wpływ na naszą koncentrację i zdrowie. W przeciwieństwie do sztucznego światła, nie męczy wzroku, dzięki czemu nie mamy problemów ze skupieniem się na wykonywanych czynnościach.
Oświetlenie główne
Oczywiście samo światło dzienne nie wystarczy. Po pierwsze, nie wszystkie firmy dysponują pomieszczeniami w przeszklonych biurowcach, po drugie, wiele dni w ciągu roku to niestety te pochmurne, ciemne, krótkie. Zwłaszcza, teraz w okresie zimy. Z tego względu, nie da się uniknąć zainstalowania w biurach oświetlenia głównego, tzn. sufitowego. Popularne są zwłaszcza świetlówki liniowe, które równomiernie oświetlają całe pomieszczenie. Jednak, w przypadku, gdy design nie jest nam obojętny, warto rozważyć bardzo efektowne oprawy kloszowe wyposażone w energooszczędne żarówki.
Oświetlenie wspierające
Poza światłem sufitowym należy zadbać również o tzw. oświetlenie wspierające, a więc dodatkowe źródła światła w postaci punktowych lamp ściennych, a także lampek biurkowych. Ważne, aby dawały one możliwość regulacji kąta nachylenia.