Nie od dziś wiadomo, że sposób aranżacji wnętrz i kolory, jakie w nich dominują mają ogromny wpływ na naszą psychikę, a co za tym idzie poziom komfortu, koncentracji, wydajności i ogólne samopoczucie. Stąd też, nie tylko w naszych domach i mieszkaniach, ale również w miejscach pracy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakimi barwami się otaczamy. W przeciwnym razie grozi nam poczucie zmęczenia, rozdrażnienia i senności.
Ogólne zasady co do kolorystyki wnętrz biurowych
Przeprowadzone przez naukowców badania psychotechniczne wykazują, że najlepszymi, sprzyjającymi koncentracji pracowników barwami, jakimi powinny być wykańczane pomieszczenia biurowe są kolory w ciepłych, jasnych tonacja o małym nasyceniu. Po pierwsze, takie odcienie sprawiają wrażenie ciepła i czystości, po drugie oddziałują na ludzi aktywizująco. Wybór kolorystyki do miejsc pracy powinien być jednak uzależniony od charakteru wykonywanej pracy, a także osób w nich przebywających.
Różne opcje kolorystyczne dla biur
Aranżując przestrzeń biurową możemy wybierać spośród różnych typów barw. Pierwszą grupą są barwy czyste, idealne do wnętrz, które potrzebują ożywienia. Świetnie sprawdzają się na ścianach, a także jako dodatek do bieli, szarości, pasteli i kolorów złamanych. Kolejno, barwy dopełniające, czyli pary barw, które tworzą duży kontrast. W tym przypadku nie można jednak przesadzić, aby nie stworzyć kompozycji zbyt męczącej dla oczu i samopoczucia. Po trzecie, barwy złamane, powstające dzięki domieszaniu do barwy podstawowej, koloru dopełniającego, w taki sposób, by nieco zminimalizować ich intensywność i w łatwy sposób połączyć z czystymi lub pastelowymi odcieniami. Następnie mamy barwy ziemi, tzn. kolory naturalnie występujące w przyrodzie, a więc odcienie drzew, skał, piasku, ziemi i roślin. Tworzą one doskonałą harmonię z wnętrzami, w których nie brakuje drewnianych mebli, a także elementów z wikliny, tektury, korka i lnu. Jako, że są to barwy neutralne, dobrze komponują się niemal ze wszystkimi stylami. Natomiast barwy pastelowe, czyli jasne, pogodne, z dużą domieszką bieli, bardzo korzystnie wyglądają przede wszystkim w pomieszczeniach ciemnych i ciasnych. Barwy zimne dają zaś poczucie czystości i lekkości, dlatego sprawdzają się w pokojach ciasnych i gorących. Ponadto sprzyjają pracy umysłowej. Wreszcie barwy ciepłe kojarzone ze słońcem i ogniem optycznie pomniejszają przestrzeń, sprzyjają relaksowi i odprężeniu. Stąd zaleca się je do stref relaksu w biurach.