Jak wybrać wykładzinę do biura?

Aranżacja biura jest niezwykle ważną kwestią. To, w jaki sposób zostaną urządzone pomieszczenia dla pracowników, którzy spędzają przed ekranami komputerów i stosami dokumentów przynajmniej osiem godzin dziennie przekładać się będzie bowiem na ich komfort osobisty, zdrowie i wydajność. Dlatego biura powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne, a zarazem estetyczne. Istotnym aspektem poza wysokiej jakości nowoczesnym sprzętem elektronicznym, solidnymi, ergonomicznymi meblami i właściwym oświetleniem głównym i wspierającym jest posadzka. Dlatego podpowiadamy, jak wybrać wykładzinę do biura.

Kolory i wzory wykładzin biurowych

Niewątpliwie do najbardziej praktycznych wykładzin biurowych w kwestii kolorystyki zaliczamy te w barwach ciemnych. Idealnie, aby były one niejednolite, wzorzyste. Na takich modelach nie są bowiem aż tak bardzo widoczne zabrudzenia – plamy, okruchy, kurz, piach, na które naturalnie narażone są pomieszczenie eksploatowane na co dzień przez wiele osób. Szczególną uwagę należy więc zwrócić na egzemplarze, na których ciemne włókna przeplatają się z jasnymi.

Materiały – wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, panele winylowe

Wykładziny dostępne w naszym sklepie możemy podzielić na dywanowe, PCV i panele winylowe. Pierwsze spośród wymienionych utkane są maszynowo z włókien sztucznych, takich jak np. polipropylen czy też poliamid. Tworzywa te są bardzo odporne, a jednocześnie ocieplają biurowe wnętrza, bowiem przypominają nieco klasyczne dywany. W odróżnieniu do nich wykładziny PCV imitują panele, parkiet lub płytki. Są bardzo wytrzymałe a ich montaż bardzo prosty (polega na przyklejeniu do betonowej posadzki). Wreszcie panele winylowe to idealne rozwiązanie do biur typu open space, a więc pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

Gramatura

Wreszcie wybierając wykładzinę biurową należy zwrócić uwagę na jej gramaturę, tzn. wagę surowca przypadającą na 1 m2. W większości przypadków wartość ta waha się od 400 g/m2 do 2500 g/m2. Oczywiście wykładziny są tym trwalsze, solidniejsze, im gramatura wyższa. Modele przekraczające 1000 g/m2 to te, polecane do biur.