Jak wybrać krzesło biurowe? Kilka istotnych cech

Praca w biurze nierozerwalnie łączy się z wieloma godzinami spędzanymi niemal każdego dnia w pozycji siedzącej, oczywiście przed ekranem komputera. Bez wątpienia przekłada się to na zdrowie, samopoczucie oraz stopień komfortu pracowników, a co za tym idzie ich efektywność. To dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej postawy ciała i przestrzeganie zasad ergonomii, w czym ogromną rolę odgrywa dobrze dopasowane krzesło biurowe. Bez niego, prędzej czy później osoby przesiadujące przy biurkach odczuwać będę coraz większą frustrację, dyskomfort i brak koncentracji. Nie wspominając nawet o problemach z kręgosłupem i wadach postawy. Wobec tego, czym powinno charakteryzować się porządne krzesło biurowe?

Wysokość siedziska

Niezwykle ważne, aby krzesło biurowe posiadało funkcję regulacji wysokości siedziska. Zazwyczaj służy do tego specjalna dźwignia regulacji pneumatycznej, dzięki której zmiana pozycji jest łatwa i szybka. Jednak, zanim zaczniemy się bawić wajchą, musimy wiedzieć, że siedząc na krześle stopy powinny leżeć płasko na podłodze, natomiast ramiona opierać się o blat biurka pod kątem prostym. Z kolei, oczy mają znajdować się na wprost środka ekranu komputera.

Szerokość i głębokość krzesła

Równie istotną kwestią, co możliwość regulacji wysokości siedziska, jest także jego głębokość i szerokość. Według zasad ergonomii dobre krzesło to takie, które ma od 40 do 50 centymetrów szerokości oraz pozwala na wygodne oparcie pleców o oparcie przy założeniu, że na siedzisku spoczywa przynajmniej ¾ długości naszych ud.

Oparcie

Podstawową rolą oparcia krzesła biurowego jest utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Stąd fotel musi dawać każdemu pracownikowi możliwość regulacji wysokości, głębokości i kąta nachylenia oparcia, tak by dopasować je do swojej sylwetki i postawy. Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą jest podparcie odcinka lędźwiowego, który w sposób szczególny jest narażony na bóle.

Podłokietniki

Niemniej ważne jest odpowiednie ustawienie podłokietników. Możliwość ich regulacji doceniają szczególnie osoby o wysokim wzroście i większym rozstawie rąk. Najbardziej komfortowe ułożenie ramion to takie, w którym są one dość blisko ciała.

Materiał

Wreszcie ostatnia kwestia, czyli materiał, jakim obite jest krzesło biurowe. Powinien on być niezwykle wytrzymały, a także odporny na zabrudzenia, a jednocześnie miękki, przyjemny w dotyku. Z tego względu odradza się fotele skórzane – choć bardzo eleganckie i stylowe, niestety w upalne dni przyklejają się do ciała a w okresie zimy są chłodne, co obniża komfort ich użytkowania.