Jak urządzić biuro? W co je wyposażyć?

Wybierając meble, sprzęty i dodatki do biura przede wszystkim należy kierować się funkcjonalnością. Oczywiście miejsce pracy powinno być estetyczne, nie wolno jednak zapominać o wygodzie i ergonomii. Stąd warto mieć dobrze przemyślany plan na urządzenie wnętrza tak, by o niczym nie zapomnieć. W końcu, ważą się tu losy efektywności, wydajności i zdrowia wszystkich pracowników. Z jakich elementów powinno wobec tego składać się każde biuro?

Przestrzeń dla każdego pracownika

Bardzo ważną kwestią, która bezpośrednio przekłada się na atmosferę, a co za tym idzie komfort jest przestrzeń. Małe, ciasne pokoje z pewnością nie będą służyły kreatywności. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie już tzw. open space czyli duże, wspólne dla wszystkich wnętrze z wydzielonymi za pomocą ścianek i specjalnych paneli stanowiskami pracy.

Podział na strefę pracy, odpoczynku i oczekiwania

Szczególnie w przypadku wspomnianych powyżej biur typu open space bardzo ważny jest podział pomieszczenia na kilka stref. W przeciwnym razie niemożliwa będzie ani efektywna praca, ani odpoczynek. Stanowisko pracy nie może więc pełnić kilku funkcji. Przerwę od zadań pracownicy powinni spędzać albo w osobnym pomieszczeniu albo w wydzielonej strefie z wygodnymi kanapami i sofami. Nie może również zabraknąć miejsca dla oczekujących na spotkanie, odwiedzających siedzibę firmy partnerów biznesowych.

Odpowiednie oświetlenie

Dostęp lub brak dostępu do światła dziennego odbija swoje piętno na naszym nastroju i umiejętności koncentracji. Wybierając przestrzeń dla pomieszczeń biurowych warto zadbać o to, by nie brakowało w niej okien. Z drugiej strony niezwykle ważne są nowoczesne powłoki antyrefleksyjne – nadmierna ilość promieni słonecznych może bowiem również przeszkadzać w pracy. Wreszcie należy pamiętać o wszelkiego rodzaju lampach i lampkach, które przydają się zwłaszcza w pochmurne, zimowe dni.

Ergonomiczne meble biurowe

Ostatnim, niesamowicie ważnym elementem wyposażenia przestrzeni biurowych są oczywiście meble. Biurka pracownicze, fotele gabinetowe, lady recepcyjne, szafy biurowe, szafki, półki mają ogromne znaczenie dla komfortu codziennego funkcjonowania w miejscu pracy. Jakiekolwiek błędy popełnione podczas nieuważnych zakupów mebli mogą pociągają za sobą poważne skutki, również natury zdrowotnej. Sposób wyprofilowania oparcia, wysokość, na jakiej znajdują się blaty itd. – wszystkie te czynniki w jakiś sposób odbijają się na pracownikach.