Czy biuro typu open space to dobre rozwiązanie? Jak zaaranżować taką przestrzeń?

Od lat jedną z najpopularniejszych form urządzania przestrzeni biurowych są pomieszczenia typu open space. Jednak, aby otwarte wnętrze, w którym znajduje się kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt stanowisk pracy było funkcjonalne i efektywne, musi być naprawdę dobrze przemyślane już na etapie projektowania i urządzania. Jak wobec tego zagospodarować i umeblować biuro wspólne dla wielu pracowników, by każdemu z nich zapewnić komfort niezbędny do wydajnej i ergonomicznej pracy?

Charakterystyka biura typu open space

Jak już zostało wspomniane biura typu open space to duże, otwarte pomieszczenia, w których znajduje wiele stanowisk pracy. Nie są więc podzielone na osobne pokoje, lecz jedynie oddzielone niskimi ściankami, boksami, a czasem bezpośrednio do siebie przylegają. Rozwiązanie takie ma oczywiście i zwolenników, i przeciwników. Do grupy pierwszych z wymienionych zaliczają się przede wszystkim pracodawcy, którzy dzięki temu są w stanie zaoszczędzić koszty ponoszone na rzecz urządzenia biur. Dodatkowo wspólne, duże wnętrze może pomieścić zdecydowanie więcej stanowisk pracy. Z drugiej strony nie wszystkim pracownikom z łatwością przychodzi zaakceptowanie takich warunków pracy. Osoby, które miały okazję zaznać pracy w biurze open space skarżą się na niski komfort, hałas, brak koncentracji, a także ciągłą kontrolę.

Jak urządzić biuro typu open space?

Aby sprostać oczekiwaniom jednych i drugich, tzn. pracodawców, którzy chcą zaoszczędzić i pracowników, potrzebujących komfortowej przestrzeni do pracy, biuro typu open space wystarczy odpowiednio zaaranżować. Chodzi więc o wydzielenie stanowisk pracy za pomocą specjalnych ścianek, przegród i paneli. Dzięki różnym rozmiarom oraz estetycznej oprawie, nie tylko będą się one ładnie prezentowały, ale przede wszystkim zapewnią doskonałą ergonomią. Jeżeli dodatkowo dobierzemy pasującą do stylu wnętrza kolorystykę, np. wspomagające koncentrację, bardzo uniwersalne szarości, beże, biele i błękity, biuro open space z pewnością stanie się przyjaznym miejscem pracy.