Biuro na czasie

Tak jak w przypadku urządzania mieszkań i domów, tak i w kwestii aranżacji pomieszczeń biurowych nieustannie pojawiają się nowe trendy, pomysły i wzory. Dziś, w czasach, gdy doceniane jest wszystko to, co designerskie szczególnie warto zadbać o nowoczesne biuro. Gustownie zaprojektowane i umeblowane wnętrze pozytywnie wpływa na atmosferę w miejscu pracy, sprzyja kreatywności pracowników, a także stanowi wizytówkę firmy – robi pozytywne wrażenie na klientach i partnerach biznesowych oraz wzbudza ich szacunek.

Jakie miejsce wybrać na biuro?

Uniwersalny zawsze będzie wieżowiec w centrum miasta lub odnowiona kamienica. Obecnie obserwuje się jednak modę na lokalizowanie pomieszczeń biurowych w surowych, często postindustrialnych budynkach, takich jak stare magazyny czy zakłady przemysłowe. Miejsca te wydają się być idealne na wprowadzenie estetycznych rozwiązań w nowoczesnych biurach.

Jakie jest dziś nowoczesne biuro?

Po pierwsze – z charakterem, po drugie – funkcjonalne. Wobec tego zdecydowanie dominują przestronne, otwarte i jasne przestrzenie. Króluje w nich biel, beż i popiel. Ich dopełnieniem jest wciąż popularne drewno, będące materiałem ekskluzywnym. Nie brakuje też designerskich elementów w postaci ciekawych i oryginalnych mebli czy lamp. Mile widziane są duże zielone rośliny oraz ozdoby na ścianach – obrazy, plakaty, fototapety. Unika się jednakże tzw. przestylizowania – w pomieszczeniach zachowany powinien być umiar. Zgodnie z duchem minimalizmu, niebanalne, a zarazem funkcjonalne i niezwykłe w swej prostocie wnętrza powinny stwarzać komfortowe warunki pracy ludziom, spędzającym w biurze większość swojego dnia.

Jak rozplanować przestrzeń biurową?

Pod uwagę wziąć należy przede wszystkim dwa główne elementy, czyli przestrzeń osobistą pracowników oraz przestrzeń wspólną dla całej kadry. Niezależnie od branży i charakteru pracy (czy to indywidualna, czy też zespołowa) każdy powinien mieć własne stanowisko pracy, własne biurko. Równie ważne jest jednak zaaranżowanie miejsca wspólnych obrad i konsultacji. Przestrzeń, w której wszyscy pracownicy mogą usiąść przy jednym stole, aby przedyskutować bieżące sprawy i plany firmy na przyszłość jest niezbędna w nowoczesnym biurze. Ułatwia bowiem komunikację, a tym samym usprawnia współpracę i pozytywnie wpływa na jej wyniki.