Biurko komputerowe w domu – gdzie ustawić?

Wybór odpowiedniego biurka komputerowego do domu niestety nie jest rzeczą łatwą. Mało kto ma w swoim mieszkaniu miejsce na urządzenie oddzielnego biura, w związku z czym mebel ten przeważnie ustawiamy w części wspólnej, czyli w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią. Wobec tego, dokładamy wszelkich starań, by znaleźć taki model, który zapewni wystarczającą przestrzeń do pracy z laptopem, a jednocześnie będzie kompaktowy oraz dopasowany pod względem stylistycznym do estetyki wnętrza. Jednak prawdziwym wyzwaniem, choć wciąż niewiele osób przykłada do tego wagę, jest wybór właściwego miejsca na biurko. Sprawdźmy zatem, gdzie postawić biurko komputerowe, by praca w domu przebiegała komfortowo i była wydajna.

Domowe biuro – gdzie ustawić biurko komputerowe?

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, biurko komputerowe w domu najlepiej ustawić w miejscu oddalonym od gwarnego salonu i kuchni. W oddzielnym pomieszczeniu będziemy mieć należyty spokój i ciszę, które z pewnością pozwolą nam lepiej skupić się na obowiązkach służbowych. Z kolei jeśli nasze mieszkanie nie należy do zbyt przestronnych postarajmy się przynajmniej wybrać taki zakątek salonu, w którym będziemy w stanie zaaranżować wygodne stanowisko pracy z dostępem do naturalnego światła dziennego.

Biurko komputerowe – kwestia oświetlenia

Powszechnie znaną prawdą jest ta, że do pracy biurowej niemal niezbędne jest światło dzienne. W związku z tym wybierając miejsce na biurko komputerowe w domu, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, z której strony położony jest pokój. Trzeba również pamiętać, że zbyt intensywne promienie słoneczne mogą z kolei przeszkadzać w pracy, utrudniać korzystanie z komputera. Idealnym stanowiskiem dla biurka będzie te, położone od strony wschodniej lub północnej. Wówczas to przez okna wpada niezbędna ilość światła. Jest one jednak na tyle rozproszone, że nie zakłóca naszej pracy. Natomiast gdybyśmy mebel ten zlokalizowali na ścianie południowej bądź zachodniej, szczególnie w okresie wiosenno-letnim ciężko byłoby w ostrym słońcu i upale wysiedzieć przy biurku komputerowym, a tym bardziej zebrać myśli, pracować.

Biurko komputerowe – pozycja względem okna

Niesamowicie ważne jest też to, jak ustawimy biurko względem okna. W idealnej sytuacji biurko wraz z monitorem komputera powinno znajdować się z boku okna w odległości około 1 metra. To, po której stronie blatu będzie okno należy zaś uzależnić od tego czy jesteśmy prawo czy leworęczni.